5 اسفند 1398
ویروس کرونا تهدیدی برای اقتصاد جهانی تا جنگ ارز مرز ها
ویروس کرونا تهدیدی برای اقتصاد جهانی تا جنگ ارز مرز ها

 

در حالی که ویروس کرونا در کشورهای مختلف پخش شده است، بر اقتصاد جهانی سایه انداخته و شرکای اقتصادی چین از جمله ایران را دچار معضلات اقتصادی فزاینده کرده است. برخی گمانه‌زنیها انتشار ویروس کرونا را نتیجه جنگهای تعرفه‌ای میان چین و آمریکا و کرونا را سلاح بیولوژیک آمریکا در مقابله با اقتصاد چین برمیشمارند.
 همچنین ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا بیان کرده است: شیوع ویروس کرونا میتواند برای اقتصاد آمریکا مفید باشد. این مساله در تسریع بازگشت شغل به آمریکا موثر است.
   .

در پی این مساله بسیاری از اقتصاددانان بیان کرده اند کمپانی های بزرگ تصمیمات جدی و بلند مدت خود را بر اساس شیوع یک بیماری سه الی شش ماهه نمیگیرند و این بیماری حتی میتواند بر آمریکا تاثیر منفی نیز بگذارد. در حقیقت چین یک بازار بزرگ در اقتصاد جهانی است که در صورت کند شدن رشد اقتصادی چین، اقتصاد آمریکا نیز تحت الشعاع قرار میگیرد و چه بسا این تاثیرات منفی خواهد بود.کریستالینا جورجیوا، رییس صندوق بین المللی پول نیز اخیرا درباره تبعات منفی گسترش ویروس کرونا موسوم به کوید-۱۹ بر رشد اقتصاد جهانی هشدار داده است.

خانم جورجیوا که در پایان نشست دو روزه وزرای دارایی و روسای بانک مرکزی اعضای گروه ۲۰ در ریاض صحبت می کرد، ابراز امیدواری کرد تبعات این همه گیری بر اقتصاد جهانی زودگذر باشد ولی تاکید کرد که باید برای نتایج منفی آن آماده بود.

خانم جورجیوا در بیانه خود گفت: "ویروس کوید-۱۹ که یک وضعیت اضطراری جهانی است، فعالیت اقتصادی را در چین مختل کرده و می تواند به احیای اقتصاد جهانی آسیب بزند."

به پیش بینی صندوق بین المللی پول، اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ حدود ۳.۳ درصد رشد خواهد داشت ولی تحلیلگران می گویند تعطیلی کارخانه ها در چین و ممنوعیت تردد در استان هوبی به خاطر شیوع ویروس کرونا می تواند باعث کوچک تر شدن این رقم شود.

 

 

 

img2
  • آخرین اخبار
  • پربازدیدترین‌ها

گزارش جایگاه ذهنی سلبرتیهای ایرانی در شهر تهران