4 اسفند 1398
آثار منفی کرونا بر اقتصاد جهانی
آثار منفی کرونا بر اقتصاد جهانی

در حالیکه مقامات چینی خبر از نشانه‌هایی از کاهش سرعت گسترش ویروس کرونا خبر داده‌اند، آثار منفی این بیماری بر اقتصاد جهانی به تدریج آشکار خواهد شد.

شیوع بیماری ناشی از ویروس کرونا باعث ایجاد محدویت‌هایی در رفت و آمد، کاهش در میزان سفرهای خارجی و همچنین توقف و کاهش فعالیت اقتصادی به خصوص در برخی نقاط چین و بر اقتصاد جهانی شده است.

در تاریخ  18 فوریه، شرکت اپل، تولید کننده تلفن‌های همراه، بیان کرد اختلال در فعالیت‌های اقتصادی در چین منجر به کاهش تولید و عرضه محصولات  و پایین رفتن سود منجر خواهد شد. بخش قابل توجهی از محصولات اپل در واحدهای تولیدی این شرکت در چین تولید می‌شود.

همچنین شرکت هواپیمایی سنگاپور گفته است که به دلیل افت تقاضا برای سفرهای هوایی در نتیجه نگرانی از ابتلای به این بیماری، برنامه‌های پرواز خود را در سراسر جهان و به خصوص در منطقه خاور دور کاهش داده است. پیشتر دولت سنگاپور همراه با چند کشور دیگر گفته بود که پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی در سال جاری را به خاطر مشکلات و محدویت‌های ناشی از این بیماری کاهش داده است.

 

رییس جمهور کره جنوبی نیز گفته است که شیوع بیماری کرونا به منزله "بروز وضعیت بحرانی اقتصادی" است و از اعضای دولت خواسته است تا از تمامی امکانات برای خود برای بازگرداندن اقتصاد ملی به مسیر عادی استفاده کنند.

دولت چین برای مقابله با پیامدهای منفی ویروس کرونا اقدام به تزریق وجوه هنگفتی به سامانه مالی و بانک‌های این کشور نموده است.

پیشبینی می‌شود که در صورت ادامه گسترش اپیدمی کرونا، نرخ رشد اقتصادی چین حدود یک درصد در سال جاری کاهش یابد.

img2
  • آخرین اخبار
  • پربازدیدترین‌ها

گزارش جایگاه ذهنی سلبرتیهای ایرانی در شهر تهران